fot. materiały prasowe

Trwają wiosenne porządki. Do posprzątania jest 1,7 mln mkw chodników, z których wymiatany jest piasek zapobiegający zimą śliskości. Oczyszczane są także jezdnie oraz ścieżki rowerowe.

Sprzątanie trwa także na terenach zieleni przy ulicach oraz w sześciu parkach będących pod opieką Zarządu Oczyszczania Miasta. Łącznie to około 1500 ha terenów zieleni. Z trawników, zakrzewień zbierane są śmieci, czyli puszki, butelki, opakowania i niedopałki.

Temperatura pozwoliła na rozpoczęcie doczyszczania jezdni. Dotyczy to ok. 1400 km warszawskich ulic. Mechaniczne zamiatanie potrwa do świąt wielkanocnych, nie tylko ze względu na duży obszar, ale też dlatego, że prowadzone jest głównie nocami i przy dodatniej temperaturze. Zamiatana jezdnia jest zraszana, co minimalizuje wzbijanie się kurzu, użycie wody przy temperaturach bliskich zeru stwarzałoby ryzyko gołoledzi.

W Warszawie sezon zimowy trwa umownie do 14 kwietnia. Oznacza to, że do tego czasu wykonawcy zimowego utrzymania miasta zobowiązani są utrzymywać gotowość do zabezpieczania ulic przed śliskością. Czy takie prace będą jeszcze konieczne, zdecyduje pogoda.