Zmiany komunikacyjne, demonstracje, przemarsze, otwarcia nowych miejsc, imprezy i spotkania – co w weekend będzie działo się w Warszawie?

KOMUNIKACJA

ULICE 17 maja (piątek) ok. godz. 22 zamknięty zostanie dotychczasowy wyjazd z Os. Kazury przez ul. Pileckiego na ul. Płaskowickiej. Ruch w tej relacji zostanie przełożony na tymczasową jezdnię, wybudowaną po zachodniej stronie starej drogi. Powróci natomiast możliwość skrętu w lewo z ul. Płaskowickiej od strony al. Komisji Edukacji Narodowej w ul. Pileckiego, w kierunku Os. Kazury.

ULICE 17 maja (piątek) na skrzyżowaniu ulic Płaskowickiej, Dereniowej i Stryjeńskich zlikwidowane zostanie rondo, a w jego miejsce wytyczone zostanie tradycyjne skrzyżowanie. Równocześnie zamknięty dla ruchu zostanie wlot ul. Stryjeńskich – ruch będzie odbywał się tymczasową jezdnią, wybudowaną po zachodniej stronie dotychczasowego przebiegu ulicy.

UTRUDNIENIA W sobotę i niedzielę 11 i 12 maja na ul. Strażackiej na wysokości ul. Katiuszy będzie obowiązywał ruch wahadłowy. Utrudnienia związane są z budową przyłącza wodociągowego.

DEMONSTRACJE 11 maja (sobota) w godz. 3–5.30 odbędzie się przemarsz trasą: Nowoursynowska, J. Rodowicza „Anody”, Ciszewskiego do Kampusu SGGW; w godz. 12–14 uczestnicy „Parady Schumana” przejdą trasą: Krakowskie Przedmieście, pl. Zamkowy, Podwale, Senatorska, Wierzbowa, Moliera, Królewska, Krakowskie Przedmieście, a w godz. 13–17 odbędzie się zgromadzenie publiczne przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów, skąd nastąpi przemarsz Al. Ujazdowskimi pod Ambasadę Stanów Zjednoczonych.

DEMONSTRACJE 12 maja (niedziela) w godz. 13–14.30 w Ursusie odbędzie się procesja, której uczestnicy przejdą trasą: O. Zagłoby, M. Keniga, Orląt Lwowskich, w godz. 13–15 odbędzie się zgromadzenie publiczne przy skwerze kpt. Stanisława Skibniewskiego „Cubryny”, a następnie przemarsz ulicami: Leszczyńska, Oboźna i Krakowskie Przedmieście na pl. Zamkowy, w godz. 16.30–19 odbędzie się „Marsz Życia”. Jego uczestnicy wyruszą z pl. Zamkowego i przemaszerują trasą: Świętojańska, Rynek Starego Miasta, Nowomiejska, Świętojerska, przed pomnik Bohaterów Getta, w godz. 16.30–19 odbędzie się zgromadzenie przed pomnikiem Mikołaja Kopernika przy ul. Krakowskie Przedmieście, a następnie przejście na pl. Zamkowy.

GDZIE WYJŚĆ

KLUBY Wielkie otwarcie Patio Parku odbędzie się 11 maja (sobota) o godz. 22 w klubie Park przy al. Niepodległości 196. „Już 11 maja zapraszamy wszystkich chętnych na rozpoczęcie sezonu letniego. Czekać będą na Was: leżaczki, pyszne drinki, nasze piękne barmanki i najlepsze bity” – zachęca klub. Panie do godz. 23 wchodzą za darmo, potem płacą 20 zł, panowie płacą 20 zł, studenci z legitymacją – 10 zł.

NOWE MIEJSCA Bistro u Agatki powstało w Centrum Szembeka przy ul. Zamienieckiej 80. „Zapraszamy was już 11 maja na wielkie otwarcie oraz koncert zespołu Letni, Chamski Podryw. Zapewniamy, że dla każdego wystarczy pomidorowej z wczoraj. Jesteśmy już otwarci, dlatego zapraszamy was już dziś na zapoznanie się z naszą kartą dań. Nasze bistro znajduje się na pierwszym piętrze, tuż za sklepem z meblami” – zapraszają pracownicy bistro.

NOWE MIEJSCA Klubokawiarnia Bliżej powstała na Mokotowie przy ul. Wałbrzyskiej 3/5. „Mamy zimne wino, prosecco i rewelacyjne jedzenie” – zachęcają właściciele lokalu. „Jeśli potrzebujecie więcej zachęty, to dodajcie do powyższego lodowate piwa kraftowe, napoje, przekąski, kawę speciality, kilkaset metrów trawy, ponad 100 leżaków, pufy, koce, lampki i kilka atrakcji” – dodają. Otwarcie klubokawiarni planowane jest na 11 maja (sobota) na godz. 11.

NOWE MIEJSCA Klub OCHO powstał w Teatrze Ochoty przy ul. Mikołaja Reja 9. Oficjalne otwarcie planowane jest na 11 maja (sobota) o godz. 11. „Na dobry początek będzie prosecco za 5 zł, którym wzniesiemy toast za nowe miejsce i dobre lokalne relacje. Będą kolorowe drinki, alkohole, jakich dusza zapragnie, lody dla ochłody i wata cukrowa dla osłody. Od godz. 19 zagrają dla nas Jan Tyszka (Glass Hunters), a następnie Flirtini rozgrzeje po raz pierwszy nasz OCHO parkiet” – zapowiadają pracownicy klubu.

NOWE MIEJSCA Preunion Bar powstał na Bulwarach Wiślanych, na skwerze im. Tadeusza Kahla. „Wpadnij na barkę przy skwerze Tadeusza Kahla i poczuj się jak za granicą. Weź ze sobą przyjaciół – może ich wpuścimy. Pamiętaj! Do każdego drinka kontrola bezpieczeństwa gratis” – zachęcają organizatorzy i zapewniają, że goście mogą się tu spodziewać nietypowych drinków, okazji do poznania nowych znajomych, międzynarodowego klimatu, zaskakującego menu i okazji do relaksu off-line. Otwarcie: 11 maja (sobota) o godz. 12.

NOWE MIEJSCA 11 maja (sobota) w godz. 9–21 przy ul. Rozbrat 22/24 odbędzie się otwarcie lodziarni Lukullus. „Wybraliśmy składniki nie tylko stuprocentowo naturalne, lecz także wyselekcjonowane i najwyższej jakości: jeśli róża, to ta damasceńska z Doliny Róż; jeśli śmietana i masło, to tylko z Grajewa; jeśli wanilia, to tylko Bourbon z Madagaskaru” – opisują organizatorzy.

WILANÓW 11 i 12 maja (sobota i niedziela) w godz. 10–16 w Ogrodzie Botanicznym PAN w Powsinie przy ul. Prawdziwka 2 odbędzie się wystawa „Najpiękniejsze kury świata”. „Kury, mnóstwo kur i kogutów. Kolorowych, czubatych, ogoniastych, bojowych i pstrokatych. Niesamowita magia natury” – zapowiadają organizatorzy. Bilety: 18–22 zł.

PRAGA-POŁUDNIE 11 maja (sobota) w godz. 11–20 na Stadionie Narodowym odbędzie się 23. Piknik Naukowy „My i maszyny”. Zobaczyć tam będzie można mechaniczne dinozaury, własnego R2D2, zwijaną kładkę dla pieszych, superkomputery i egzoszkielety. „Piknik to największa w Europie plenerowa impreza popularyzująca naukę. Nieważne, czy pasjonujesz się nauką, czy jeszcze nie poczułeś fascynacji jej najnowszymi odkryciami – na Pikniku znajdziesz coś dla siebie” – zapewniają organizatorzy. Wstęp wolny.

ŚRÓDMIEŚCIE 11 maja (sobota) o godz. 11 odbędzie się uroczyste otwarcie Ogrodu Dolnego Zamku Królewskiego w Warszawie. W programie wielkiego pikniku rodzinnego znajdą się m.in.: nadanie imienia „Serce Warszawy” tulipanowi z zamkowych ogrodów, Królewska Wystawa Róż, animacje dla dzieci, pokazy fechtunku i mody historycznej, warsztaty florystyczne i nauka komponowania zapachów, pokaz maszyn ogrodniczych i rolniczych oraz loty balonem na uwięzi. O godz. 19.30 odbędzie się finał: na koncercie „Najpiękniejsze piosenki” wystąpi Robert Janowski. Wstęp wolny.

WOLA 11 maja (sobota) w godz. 11–15 odbędzie się dzień otwarty na stacji Młynów, budowanego na Woli odcinka II linii metra. Zwiedzający zejdą po gotowych i obłożonych kamiennymi płytami schodach na poziom –1, a następnie na peron przyszłej stacji. Tam zobaczą m.in. pierwsze wykończone ściany zatorowe, ułożone torowisko oraz niemal gotowy sufit. Dodatkowo goście zajrzą do „energetycznego serca” wolskiego odcinka M2 – pomieszczenia 200. To tam są transformatory oraz urządzenia odpowiadające za zasilanie tego fragmentu podziemnej kolei. Konieczne jest podpisane oświadczenie.

URSYNÓW 11 maja (sobota) w godz. 11–16 w Lesie Kabackim (Gajówka przy ul. Leśnej 61) odbędzie się piknik Lasów Miejskich-Warszawa. Będzie się można dowiedzieć, dlaczego zwierzęta przychodzą do miasta – co należy zrobić podczas takiego nieoczekiwanego spotkania i gdzie należy zadzwonić, jeśli potrzebują naszej pomocy lub stwarzają zagrożenie. Ekspert udzieli skutecznych porad na temat kleszczy – jak się przed nimi skutecznie zabezpieczyć, jak je bezpiecznie usunąć i jakie choroby mogą przenosić. Owady będzie można obejrzeć z bliska, pod binokularami. Jedną z atrakcji będą spacery przyrodnicze po Lesie Kabackim z botanikiem, entomologiem i historykiem. Odbędą się też pokazy sokolnicze.

ŚRÓDMIEŚCIE 11 maja (sobota) o godz. 12 przed Kinoteką na pl. Defilad odbędzie się prezentacja traktorów z fabryki Ursus, związana z premierą filmu „Symfonia fabryki Ursus” Jaśminy Wójcik. „Przez niemal cały XX w. stanowiła chlubę polskiego przemysłu, ale upadek komunizmu stał się początkiem jej końca. Pierwszym elementem wydarzenia będzie prezentacja przed Kinoteką traktorów wyprodukowanych w słynnym zakładzie produkcyjnym. Będzie można je podziwiać i porozmawiać z reżyserką od godz. 12” – opisują organizatorzy.

ŚRÓDMIEŚCIE 11 maja o godz. 12 na Bulwarach Wiślanych odbędzie się uroczyste otwarcie Embassy Festival. W ramach festiwalu będzie można odwiedzić stanowiska prezentujące kraje z całego świata. Tam będą czekały degustacje, warsztaty i masa atrakcji organizowanych przez ambasady. Przez dwa dni na scenie głównej wydarzenia będą odbywały się występy grup reprezentujących kraje biorące udział w festiwalu.

PRAGA-PÓŁNOC 11 maja (sobota) w godz. 12–24 w Centrum Praskim Koneser odbędzie się premierowa edycja festiwalu Show Rum Warsaw. Główną osią wydarzenia będzie degustacja rumów z całego świata. Organizatorzy zadbali o szeroki przekrój aromatyczny oraz geograficzny alkoholi. Spodziewanych jest kilkudziesięciu wystawców z kilkunastu krajów. Podróż smakowa sięgnie m.in. odległych rejonów Dalekiego Wschodu. Show Rum Warsaw to również okazja do uzupełnienia domowej kolekcji mocnych trunków. Sklep festiwalowy oferować będzie szerokie spektrum alkoholi festiwalowych w atrakcyjnych cenach – pomniejszonych o podatek VAT. Z kolei dla tych, którzy chcieliby zabrać alkohol do domu, a nie chcą kupować całych butelek, przygotowano Stację Dram, gdzie do nabycia będą tzw. sample (próbki) rumów.

MOKOTÓW 11 maja (sobota) w godz. 15–22 w Ogrodach Rektorskich SGH przy al. Niepodległości 162 odbędą się Juwenalia SGH 2019. „Już niedługo Ogrody Rektorskie po raz kolejny wypełnią się najlepszą muzyką i świetną zabawą. Nie zabraknie też niesamowitej atmosfery, którą podkręcą wyjątkowi artyści, niezliczone ilości piwa, pysznego jedzenia i wiele innych atrakcji. W tym roku ponownie szykujemy dla Was dwie sceny” – zapowiada samorząd studencki.

OCHOTA 11 maja (sobota) o godz. 18 przy kładce dla pieszych nad ul. Wawelską – przy przystanku al. Wielkopolska 02 – rozpocznie się spotkanie ornitologiczne. „Zieleniec Wielkopolski to miejsce o wyjątkowym przyrodniczym klimacie. Razem przejdziemy wspaniałą, świetlistą al. Wielkopolski, zapominając na chwilę o tym, że wciąż znajdujemy się w ścisłym centrum Warszawy. Następnie zanurzymy się w różnorodną zieleń dzikszej części skweru, który dziś nosi imię społeczniczki Sue Ryder” – zapowiadają organizatorzy. Przewodnikiem będzie stołeczny ornitolog i aktywista miejski Marcin Siuchno z Totemownia.pl.

ŚRÓDMIEŚCIE 12 maja (niedziela) w godz. 12–16 w Pałacu Kultury i Nauki w Sali Skłodowskiej zgromadzą się uczestnicy wyjątkowych zmagań językowych podczas 3. edycji „Dyktanda Warszawskiego”. Napiszą oni tekst przygotowany przez prof. Jerzego Bralczyka i prof. Andrzeja Markowskiego. Tekst „Dyktanda Warszawskiego” jest tajemnicą. Wiemy jednak, że nie zabraknie w nim wątków warszawskich, a także związanych z 15. rocznicą wejścia Polski do Unii Europejskiej. Wszyscy, którym nie uda się uczestniczyć w wydarzeniu, mogą nieformalnie napisać dyktando podczas transmisji on-line na stronie: www.um.warszawa.pl/dyktando/ o godz. 13 w dniu wydarzenia.

REMBERTÓW 12 maja (niedziela) o godz. 16 w parku przy ul. Frontowej zacznie się koncert zespołu Bellcanti pt. „Już nie zapomnisz mnie”. „To powrót do dwudziestolecia międzywojennego. Wspaniałe piosenki, w arcyciekawym wykonaniu i autorskich aranżacjach – trzy przepiękne soprany z towarzyszeniem fortepianu” – zachwalają organizatorzy.

ŚRÓDMIEŚCIE 12 maja (niedziela) o godz. 18 na bulwarze Pattona, przy scenie obok pawilonu Bella Italia, odbędzie się inauguracja nadwiślańskiego sezonu potańcówek retro, które odbywać się będą w każdą niedzielę wieczorem (aż do końca września). W programie przewidziany jest pokaz tanga argentyńskiego w wykonaniu Małgorzaty Jaworskiej i Rafała Witkowskiego, a następnie goście zaproszeni zostaną do tańca.