fot. materiały prasowe

Zarząd Dróg Miejskich ogłosił postępowanie, które wyłoni wykonawcę doświetlenia 188 przejść dla pieszych. Na Mokotowie lepsze oświetlenie zostanie zamontowane w 36 lokalizacjach

Przejścia objęte przetargiem zostaną wyposażone w dodatkowe słupy i oprawy oświetleniowe, zaprojektowane tak, aby oświetlały pieszego na przejściu. Oprawy, które montowane są na niższych słupach, kierują światło pod odpowiednim kątem bezpośrednio na zebrę. Oznacza to, że pieszy podczas pokonywania jezdni jest doświetlany z boku, co bardzo poprawia jego widoczność. Oprawy tych latarni wyposażone są w żarówki LED, które pozwalają uzyskać jaśniejsze światło przy mniejszym zużyciu prądu.

– Naszym priorytetem jest bezpieczeństwo. Zwłaszcza pieszych, czyli uczestników ruchu, którzy są zupełnie niechronieni. Działamy konsekwentnie, od lat. Dlatego też liczba doświetlonych „zebr” przekroczy w tym roku 1300. Statystki pokazują, że przynosi to wymierne efekty, ale trzeba pamiętać, że nasze działania nie są w stanie zastąpić zdrowego rozsądku – mówi wiceprezydent Warszawy Robert Soszyński.

Przejścia dla pieszych bez sygnalizacji świetlnej od 2015 roku są poddawane audytowi bezpieczeństwa. Audytorzy oceniają przejścia pod kątem 30 rygorystycznych kryteriów, a jednym z nich jest właśnie jakość oświetlenia. Przez ten czas sprawdzonych zostało ponad 2800 zebr w całym mieście, docelowo do 2020 r. audytem mają zostać objęte wszystkie przejścia bez sygnalizacji świetlnej.

W wyniku przeprowadzanych kontroli doświetlane są potencjalnie najbardziej niebezpieczne miejsca. Mijające lata pod tym względem były bardzo intensywne. W 2018 roku udało się zamontować dodatkowe oświetlenie na 435 zebrach – dla porównania w 2017 roku doświetlonych zostało 337 przejść, a w 2016 – 78.

W tym roku warszawscy drogowcy z Zarządu Dróg Miejskich planują poprawić bezpieczeństwo na kolejnych 400. Na 188 z nich drogowcy mają już przygotowaną dokumentację projektową i właśnie ogłosili przetarg na realizację. Potencjalni wykonawcy mogą składać swoje oferty do 24 kwietnia, a wybrane firmy na realizację prac będą miały pięć miesięcy od momentu podpisania umowy. Więcej informacji o przetargu można znaleźć tutaj.

W tym roku ZDM planuje również wykonać doświetlenie około 200 przejść przy pomocy działających już latarni, na których montowane będą dodatkowe oprawy. Jest to metoda tańsza i bardziej doraźna, możliwa do zastosowania tam, gdzie istnieją latarnie ustawione bezpośrednio przy przejściu dla pieszych. Dzięki temu liczba doświetlonych przez warszawskich drogowców przejść przekroczy 1300.

W tych lokalizacjach będą prowadzone prace w naszej dzielnicy:

Augustówka/Zawodzie

Gołkowska/Bonifacego

Gołkowska 8

Gołkowska 15

Gołkowska/Limanowskiego

Idzikowskiego 21

Polska 12

Wałbrzyska/Dominikańska

Al. Niepodległości/Lenartowicza

Augustówka/Antoniewska

Bartycka 26

Bartycka 22C

Cybernetyki/Taśmowa

Dąbrowskiego/Bałuckiego

Dolna/Piaseczyńska

Gagarina/Sułkowicka

Gościniec/Łososiowa

Polska/Gościniec

Goworka/Chocimska

Krasickiego/Goszczyńskiego

Madalińskiego 23

Madalińskiego 25

Madalińskiego/Kwiatowa

Madalińskiego/Króżańska

Nałęczowska/Zdrojowa

Odyńca/Tyniecka

Rakowiecka/Łowicka

Rakowiecka/Kielecka

Rakowiecka/Opoczyńska

Rakowiecka/Starościńska

Rakowiecka/Sandomierska

Statkowskiego/”Sypniewska 01″

Śródziemnomorska/Katalońska

Śródziemnomorska/Kartaginy

Śródziemnomorska/Barcelońska

Woronicza 29