fot. Zarząd Dróg Miejskich

Na trzech przejściach dla pieszych na ul. św. Bonifacego wybudowane zostały azyle. Dzięki nim mieszkańcy okolicznych bloków zyskali bezpieczną przestrzeń do przekraczania jezdni.

Azyle zostały wybudowane na przejściach przy skrzyżowaniu z Maltańską, Sardyńską i między ulicami Kaukaską i Batumi. Wysepka pozwala pieszemu pokonać jezdnię etapami, dając bezpieczną przestrzeń do zaczekania na możliwość przejścia na drugą stronę. Dodatkową zaletą azyli jest optyczne zwężanie jezdni, dzięki któremu kierowcy zwalniają.

Budowa azyli to tylko jeden z elementów poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, który wprowadza Zarząd Dróg Miejskich. W ubiegłym roku azyle wybudowano na kilkunastu ulicach – m.in. na Śródziemnomorskiej, Gwiaździstej, Szaserów, Solec, al. Lotnika, Zamienieckiej, Wileńskiej czy Łukowskiej. Wśród zmian są też m.in. wyniesione przejścia dla pieszych, zmiana geometrii skrzyżowań, doświetlanie „zebr” czy eliminowanie nielegalnego parkowania przy przejściu.

Nowością, która sprawdziła się na warszawskich drogach, są tzw. aktywne przejścia, które ostrzegają kierowców o zbliżaniu się pieszego do pasów.