Mokotowscy policjanci zatrzymali mężczyznę podejrzanego o oszustwo. Adam Sz. został zwerbowany do założenia konta w banku. Na rachunek miała wpływać gotówka, za wypłatę której 19-latek miał dostać określoną kwotę pieniędzy.

Sprawa wyszła na jaw przy transakcji internetowej na jednym z portali aukcyjnych. Pokrzywdzony wystawił do sprzedaży konsolę do gry. Gdy pojawił się pierwszy klient, właściciel konsoli spotkał się z nim w umówionym miejscu. Nabywca przedstawił mu potwierdzenie przelewu na kwotę 1100 złotych na jego konto bankowe. Na podstawie tego dokumentu pokrzywdzony przekazał konsolę jednemu z nich, po czym mężczyźni się rozstali.

Gdy pieniądze nie pojawiły się na koncie właściciela konsoli, pokrzywdzony zorientował się, że padł ofiarą przestępstwa i zgłosił sprawę Policji.

Ustaleniem danych personalnych i zatrzymaniem osób zamieszanych w to oszustwo zajęli się policjanci ze śródmiejskiego wydziału do walki z przestępczością gospodarczą. To oni zatrzymali 19-letniego Adama Sz. i ustalili szczegółowy udział mężczyzny w tym zdarzeniu.

19-latek został zwerbowany w centrum miasta przez nieznajomą sobie osobę do założenia na siebie rachunku bankowego. To na podstawie danych z tego konta sporządzono fałszywe potwierdzenie przelewu. Po przekazaniu „werbownikowi” wszystkich danych, haseł i dokumentów Adam Sz. usłyszał, że mężczyzna za każdą wypłatę „odwdzięczy” mu się określoną sumą pieniędzy lub 5 procentami od każdej wypłaconej kwoty. Od tamtej pory „werbownik” już się nie odezwał, a 19-latek nie otrzymał ani złotówki, za to co zrobił.

Adam Sz. usłyszał zarzut oszustwa, za które grozi mu teraz do 8 lat pozbawienia wolności. Trwają czynności zamierzające do zatrzymania drugiego z mężczyzn, który zwerbował 19-latka i odebrał konsolę od pokrzywdzonego.