Cyberpunk 2077 i Night City (CD Projekt Red)
Cyberpunk 2077 i Night City (CD Projekt Red)

Biblioteka Publiczna na Mokotowie w Dzielnicowej Wypożyczalni Multimedialnej przy Al. Niepodległości 19 udostępniła możliwość zagrania.

W bibliotece są dostępne są trzy stanowiska komputerowe, na których zainstalowana jest, najpopularniejsza obecnie, gra komputerowa Cyberpunk 2077.

Cyberpunk 2077
to komputerowa fabularna gra akcji stworzona przez studio CD Projekt Red na platformy Microsoft Windows, PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One, Xbox Series X/S, a także na usługi grania w chmurze – Google Stadia oraz GeForce Now. Premiera na komputery osobiste i konsole 8. generacji odbyła się 10 grudnia 2020 roku. W 2021 roku gra ukaże się na PlayStation 5 i Xboksa Series X/S. Stanowi adaptację papierowej gry fabularnej Cyberpunk 2020 i jest osadzona 57 lat później w otwartym świecie dystopijnego Night City. Gracze wcielają się w najemnika imieniem V i obserwują wydarzenia z perspektywy pierwszej osoby, korzystając z różnych umiejętności hakowania i obsługi maszyn, jak również z broni palnych i do walki wręcz.

Cyberpunk 2077 jest fabularną grą akcji, zawierającą elementy strzelanek pierwszoosobowych. Gracz wciela się w V, którego płeć, głos, wygląd (twarz, fryzurę, sylwetkę, modyfikacje ciała, rozmiar przyrodzenia czy biustu), pochodzenie i ubiór może dostosować według własnych upodobań. W grze nie ma podziału na klasy postaci, natomiast gracz określa swój sposób gry poprzez rozwijanie cech – budowy ciała, inteligencji, refleksu, zdolności technicznych i opanowania. Postać może rozwijać umiejętności walki wręcz, posługiwania się ostrzami, bronią krótką, strzelbami, karabinami, karabinami snajperskimi, dwiema broniami, jak również hakowania, skrytobójstwa, „zimnej krwi”, inżynierii i sprawności fizycznej. W celu nabycia bądź ulepszenia cyberwszczepów, V musi odwiedzić ripperdoca, z kolei na czarnym rynku kupić może ulepszenia wojskowe.

Rzadkość znajdowanego wyposażenia określana jest przez system poziomów, reprezentowanych odpowiednimi kolorami. Przemieszczając się po świecie gry, postać może chować się za osłonami, celować, biegać, wykonywać ślizgi, skoki i podwójne skoki. Ataki wręcz można wyprowadzać za pomocą broni do walki w zwarciu, z kolei broń palna może być modyfikowana i dzieli się na typy Power (rykoszetująca), Tech (przebijająca ściany i przeciwników) oraz Smart (z naprowadzanymi pociskami). Pociski z broni dystansowych można spowolnić w trybie bullet-time. W grze pojawiają się cztery rodzaje zadawanych i otrzymywanych obrażeń: fizyczne, termiczne, elektromagnetyczne i chemiczne.

Cyberpunk 2077 oferuje również bronie i cyberwszczepy ogłuszające czy ulepszające skradanie się, wobec czego grę można ukończyć bez zabijania kogokolwiek.

Postać gracza dysponuje własnym mieszkaniem i garażem.
Świat gry, kalifornijskie Night City, podzielone jest na sześć regionów – należące do korporacji City Center, zamieszkałe przez imigrantów Watson, luksusowe Westbrook, podmiejskie Heywood, opanowaną przez gangi Pacifica oraz przemysłowe Santo Domingo. V może eksplorować również tereny w okolicach miasta, nazywane Badlandami.

Po świecie postać może przemieszczać się pieszo albo w pojazdach, w których podczas prowadzenia możliwe jest przełączenie się na widok trzecioosobowy. Samobieżne samochody ułatwiają prowadzenie z nich ostrzału. Prowadząc samochód możliwe jest rozjechanie przechodniów, a policja reaguje na przestępstwa popełniane przez V w zależności od okolicy. W grze pojawiają się stacje radiowe, pełny cykl dobowy oraz system zmiennej pogody, które wpływają na zachowanie postaci niezależnych.

Za sprawą braindance’ów V może przeżywać doświadczenia innych osób, z kolei drzewko dialogowe pozwala na wchodzenie w interakcje z postaciami niezależnymi i podejmowanie decyzji, podczas wykonywania zadań. Punkty doświadczenia postać zdobywa poprzez kończenie zadań z głównego wątku fabularnego, polepszając tym swoje statystyki, z kolei za zadania poboczne otrzymuje ona „punkty reputacji”, odblokowujące nowe umiejętności, handlarzy, miejsca i dodatkowe zadania.

Zadania zlecane są przez postacie znane jako fixerzy, a w części z nich V wspomagać będą towarzysze. Zdrowie odzyskać można spożywając np. napoje gazowane. Poza zadaniami, w grze pojawią się również minigry, takie jak hakowanie, boks, wyścigi samochodowe, sztuki walki, dostępne będą również strzelnice.

Komunikat „koniec gry” pojawia się tylko wtedy, kiedy V zginie. Jeżeli nie uda mu się ukończyć zadania, gra jest kontynuowana, a niepowodzenie – podobnie jak wybory dokonywane przez gracza – może prowadzić do różnych zakończeń.

Źródło: Warszawski Serwis Prasowy, Wikipedia.