19 kwietnia (niedziela) w 72. rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim Muzeum POLIN organizuje akcję społeczno-edukacyjną Żonkile. Na ulicach stolicy około 850 wolontariuszy będzie rozdawać papierowe żonkile – symbol pamięci o bohaterach z 1943 roku.

Żonkil stał się symbolem szacunku i pamięci dzięki Markowi Edelmanowi, który co roku w rocznicę powstania składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet tych żółtych kwiatów. Akcja „Żonkile” ma na celu propagowanie tego symbolu oraz szerzenie wiedzy na temat Powstania w Getcie Warszawskim. W ubiegłym roku do akcji Żonkile przyłączyło się około 400 osób w różnym wieku, z różnych środowisk i o różnych zainteresowaniach. Wszystkich ich połączyła idea przywracania pamięci o ludziach i świecie, których już nie ma. Samego 19 kwietnia 2014 roku wolontariusze rozdali około 30 tys. symbolicznych papierowych żonkili.

W 72. rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim na ulice Warszawy wyjdzie około 850 wolontariuszy, którzy będą rozdawać przechodniom papierowe żonkile i ulotki z informacjami o Powstaniu. Wszyscy wolontariusze przeszli kilkutygodniowe przeszkolenie. Wolontariusze mieli okazję zwiedzić wystawę stałą Muzeum POLIN, uczestniczyć w warsztatach komunikacyjnych, poznać historię warszawskiego getta, a także zgłębić dzieje dzielnicy Muranów podczas spotkania z Beatą Chomątowską.

Do akcji Żonkile włączyło się w tym roku wiele organizacji społecznych, samorządów, uczelni i szkół w całej Polsce. Patronat Honorowy objął w tym roku nad akcją Minister Edukacji Narodowej. Do akcji przyłączyło się około 830 szkół z całej Polski oraz partnerzy zagraniczni – żonkile rozkwitną także m.in. w Izraelu, USA, Australii i we Francji. Ambasadorami akcji w tym roku zostali: Maja Ostaszewska, Magdalena Cielecka, Monika Olejnik, Michał Piróg i Redbad Kljnstra.

Szablony w języku polskim, hebrajskim i angielskim można pobrać tu, a następnie zrobić swoje własne żonkile.

Program wydarzeń towarzyszących 72. rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim:

  • Uroczystości pod Pomnikiem Bohaterów Getta, 19 kwietnia, godz. 12.00

W głównych uroczystościach wezmą udział m.in. jeden z ostatnich żyjących powstańców warszawskiego getta Symcha Ratajzer-Rotem ps. „Kazik” oraz prof. Władysław Bartoszewski. Po uroczystościach nastąpi złożenie wieńców pod Pomnikiem Bohaterów Getta, Pomnikiem Żegoty, Pomnikiem Szmula Zygielbojma, Bunkrem Anielewicza, na Umschlagplatz, przy Tablicy Pawła Frenkla, ul. Muranowska 1, a także w enklawie getta przy ul. Siennej 55.

  • Akcja Żonkile, 19 kwietnia, godz. 10.00–18.00

3. edycja akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile organizowanej co roku przez Muzeum POLIN w rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim. Grupa ok. 800 wolontariuszy rozda na ulicach Warszawy papierowe żonkile – symbol pamięci o powstańcach z getta warszawskiego. W akcję włączają się licznie warszawskie szkoły, instytucje spoza Warszawy, a także organizacje zagraniczne.

  • Wystawa: Moi żydowscy rodzice, moi polscy rodzice, 16 kwietnia – 29 czerwca

Wystawa opowiada o losach piętnaściorga dzieci urodzonych w latach 1939–1942. Ocalały dzięki bezgranicznej rodzicielskiej miłości, która kazała oddać je w obce ręce, a także dzięki odwadze ludzi, którzy uznali je za własne. Wystawa czynna od 17 kwietnia do 29 czerwca 2015 r., codziennie oprócz wtorków w godzinach otwarcia muzeum. Wstęp wolny.

  • Koncert orkiestry Sinfonia Varsovia, 19 kwietnia, godz. 19.00

W ramach obchodów 72. rocznicy wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim orkiestrę Sinfonia Varsovia poprowadzi jeden z największych znawców muzyki Mieczysława Weinberga – Gabriel Chmura. Wstęp wolny, wszystkie miejsca zostały już zarezerwowane.

  • Moje obrazy są trochę szare, 21 kwietnia, godz. 20.15

Premierowy pokaz najnowszego filmu wybitnej reżyserki Agnieszki Arnold, autorki wielu głośnych, prowokujących do dyskusji dokumentów. „Moje obrazy są trochę szare” to intymne spotkanie z malarską twórczością Giny Rotem Olmer, wnikliwy portret ocalałej jako dziecko polskiej Żydówki, dziś mieszkającej w Izraelu. Malarka jest żoną Symchy Ratajzera-Rotema ps. „Kazik”, któremu Arnold poświęciła nakręcony przed dwoma laty film „Rotem”. Wstęp wolny, obowiązuje rezerwacja.

  • Spacer tematyczny po wystawie stałej, 11, 12, 25, 26 kwietnia, godz. 16.00

Spacer z okazji 72. rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim zaczniemy w galerii Na żydowskiej ulicy (1918–1939) , prezentującej życie przedwojennego polskiego miasta. Opowiemy o wychowaniu młodzieży żydowskiej, której przedstawiciele utworzyli później Żydowską Organizację Bojową. Bilety: 35 zł normalny, 25 zł ulgowy.

  • 26 kwietnia ( niedziela), godz. 15.00

Spektakl: Grają Twoją piosenkę. Rzecz o Andrzeju Właście, reż. Alicja Choińska, występują: Ewa Makomaska, Wojciech Machnicki, Marek Ravski i Zbigniew Rymarz, Mazowiecki Instytut Kultury, ul. Elektoralna 12.
Wykład dr. Szymona Niedzieli Gdy Warszawa była Masadą… Rzecz o Powstaniu w Getcie 19 IV – 16 V 1943, Mazowiecki Instytut Kultury, ul. Elektoralna 12. Wstęp wolny