fot. Pixabay.com

Kocięta i szczenięta ze schroniska „Na Paluchu” potrzebują starych, niepotrzebnych ubrań. Schronisko poszukuje też wolontariuszy i fotowolontariuszy.

Tego lata do schroniska trafiło bardzo dużo kociąt i szczeniąt, które potrzebują szczególnej opieki. Przy takich maluchach jest dużo pracy, prania i rzeczy szybko się zużywają. Dlatego schronisko postanowiło uruchomić zbiórkę starych tekstyliów.

– W tym sezonie mamy wyjątkowo dużo pracy z maluchami. Wystarczy tylko powiedzieć, że w ciągu kilkudziesięciu dni liczba malutkich kociąt wzrosła z niespełna 30 do ponad 100. W tej sytuacji mogą pomóc jedynie otwarte serca warszawiaków. Apelujemy o adopcje oraz pomoc materialną – mówi Henryk Strzelczyk, dyrektor Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Warszawie.

Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Warszawie pilnie potrzebuje tego, co warszawiacy mogą przechowywać w swoich szafach, a być może jest im już niepotrzebne. Dla małych psów i kotów zbierane są, m.in.:

  • prześcieradła,
  • ręczniki,
  • koce,
  • szmatki (kawałki materiałów) oraz
  • podkłady higieniczne.

Dodatkowo podopiecznym placówki zawsze potrzebne są:

  • zabawki,
  • posłania,
  • specjalistyczna karma dla chorych psów i kotów.

Dary można dostarczać codziennie w godz. 10-17 bezpośrednio do schroniska lub wysłać na adres: Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Warszawie, ul. Paluch 2 (przy ul. Na Skraju), 02-147 Warszawa.

Choć w ostatnim czasie liczba maluchów w schronisku wzrosła to i tak jednostka może pochwalić się dużym sukcesem. 25 czerwca liczba psów przebywających „Na Paluchu” zmniejszyła się do 699 i stan ten utrzymywał się przez trzy dni. Tak niskiej liczby czworonogów w schronisku nie odnotowano od 2003 roku. W piątek, 7 lipca „Na Paluchu” przebywało 714 psów i aż 107 kotów.

Poszukiwani są wolontariusze. Ich praca to duża odpowiedzialność. Wymaga regularności i konsekwencji w działaniu. Dlatego też „Paluch” prosi, by przed wysłaniem zgłoszenia uważnie przeczytać jakie zadania czekają potencjalnych ochotników. Schronisko stawia na długofalową współpracę.

Wśród wymagań stawianych wolontariuszom oprócz pełnoletniości są m.in. gotowość do częstych wizyt w schronisku (w czasie okresu przygotowawczego w weekendy, a później kilka razy w tygodniu na około 4 godzin, niezależnie od pogody), umiejętność pracy w zespole czy chęć do nauki, a także zaangażowania i dużej odpowiedzialności. Więcej informacji o naborze wolontariuszy tutaj. Obecnie w schronisku pomaga 270 wolontariuszy. Wolontariusze mogą działać w schronisku 7 dni w tygodniu w godzinach 10-16.

Poszukiwanie są również fotowolontariusze. Zaangażować i pomóc mogą zarówno profesjonalisci, jak i amatorzy. Nie trzeba deklarować konkretnych dni. Fotowolontariusze robią zdjęcia zarówno w schronisku jak i na różnych wydarzeniach w których schronisko bierze udział z psami. Wystarczy przesłać swoje zgłoszenia na adres pjarosz@napaluchu.waw.pl.