W tym roku mieszkańcy Warszawy zgłosili 2781 projektów do budżetu partycypacyjnego. Najwięcej dotyczy Mokotowa – 341, na drugim miejscu jest Praga-Południe – 266, na trzecim Ursynów – 209.

W przeliczeniu liczby projektów na 10 tys. mieszkańców najaktywniejszą dzielnicą są Włochy – 28,6, a zaraz za nią Wawer – 25,3 i Żoliborz – 24,4 pomysłów. Mokotów na tej liście znajduje się na 10 pozycji. Wśród naszych dzielnicowych projektów znajduje się kilka oryginalnych, zasługujących na zauważenie.
Jednym z nich jest projekt pt. „W Parku Promenada jeże potrzebują leże”, zakładający instalację trzech całorocznych schronień dla jeży w Parku Promenada i tablicy edukacyjnej. Zwierzęta mogłyby tu bezpiecznie przeczekać dzień wiosną i latem, zaś zimą będą tu hibernować. Tablica ma z kolei uwrażliwić użytkowników parku na potrzeby jeży. Uchronić to ma zwierzęta przed kłami psów, nożami kosiarek lub zmiażdżeniem w maszynach zbierających liście.
Dzięki budżetowi partycypacyjnemu powstać może też multikiosk na Polu Mokotowskim. Z udźwiękowionych multikiosków mogliby korzystać wszyscy, w tym również osoby z dysfunkcją wzroku. Możliwe byłoby przeglądanie prezentacji multimedialnych i zdjęć, jak również wyszukiwanie informacji w Internecie. Umieszczona mapa ma być wypukła, ale również graficzna, tak aby każdy widzący mógł zorientować się w terenie.
Sławę zdobył już projekt pt. „Osiedle Mordor” mający stanowić usankcjonowanie potocznej nazwy funkcjonującej w społeczności lokalnej Warszawy dotyczącej części Służewca Przemysłowego i nadanie jej nazwy oficjalnej zgodnej z potoczną – Mordor. Nazwa ta ma zostać naniesiona na mapy jako nazwa osiedla oraz zostać wykorzystana do nazwania przystanków komunikacji miejskiej na skrzyżowaniu ulic Wołoskiej oraz Domaniewskiej. Powstać ma też tablica powitalna „Witamy w Mordorze”, a w dzielnicy rozmieszczone mają być atrakcje turystyczne – miedziane figury Orków.
Na Polu Mokotowskim mógłby powstać park rozrywki „FootGolf Park”. Byłby to lokalny park aktywności ruchowej dla mieszkańców w wieku od 5 do 75 lat, zapewniający połączenie rywalizacji gry w piłkę nożną i golfa. W każdym dołku, z różnymi naturalnymi przeszkodami o różnej konfiguracji i trudności należy umieścić piłkę w jak najmniejszej ilości uderzeń idąc od punktu startowego do dołka i zachowując reguły golfowe.
Mieszkańcy Mokotowa mogą też zagłosować na komunikator internetowy dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności ruchowej. Projekt zakłada opracowanie komunikatora internetowego dla osób niepełnosprawnych z dramatycznie ograniczonymi możliwościami komunikacji oraz przeprowadzenie na powstałym narzędziu zajęć warsztatowych dla niepełnosprawnych mieszkańców Warszawy. Dzięki programowi użytkownicy będą mogli korzystać z wideokomunikacji oraz wysyłać i odbierać zarówno tradycyjne wiadomości jak i komunikaty sformułowane za pomocą książek do komunikacji obrazkowej.
Wybrać też będzie można cykl plenerowych projekcji „Sadyba filmowa”, który ma odbywać się w trzy kolejne weekendy czerwca 2018 (w sumie trzy wieczory). Każdego wieczoru obejrzymy inny film fabularny. Każdy z nich to wzruszająca historia o życiu, która na długo zapadnie w serce każdego widza: „Mówi mi Vincent”, „Miara człowieka” i „Ja, Daniel Blake”.
Innym pomysłem do budżetu partycypacyjnego jest seria zajęć, która pomoże właścicielom odczytywać zachowanie własnych psów w relacjach z ludźmi i innymi psami. Byłyby to zajęcia, w czasie których behawiorysta wraz z właścicielami analizowałby (np. na podstawie nagrywanych w czasie spotkania filmów) reakcje zwierząt i zaproponował właściwe zachowanie opiekuna w danej sytuacji.
Jeden z mieszkańców zaproponował z kolei skatepark w parku Morskie Oko. Byłby to niewielki skatepark o wielkości ok 80 mkw., usytuowany byłby obok placu zabaw dla dzieci i młodzieży naprzeciwko restauracji Blue Cactus.
Mokotowianie mogą wybrać też wyścigi na 1/4 mili – profesjonalne zawody samochodów i motocykli na dystansie 402 m. Zawody będą mogły oglądać za darmo wszystkie osoby w określonych godzinach ich trwania, przeważnie jest to między godz. 9 a 17 w sobotę bądź niedzielę.
Projekt pt. „Legendy polskie – stwórzmy własną książkę” zakłada cykl dziewięciu warsztatów (raz w miesiącu, w soboty), na których czytane będą wybrane legendy polskie i do których stworzone zostaną ilustracje. Uczestnikami mają być dzieci w wieku 6-10 lat, które mogłyby aktywnie uczestniczyć w spotkaniu poprzez zadawanie dociekliwych pytań, tworząc własną książkę.
Z budżetu partycypacyjnego może być też sfinansowany Wirtualny Mokotów – aplikacja na urządzenia mobilne, prezentująca Mokotów (rejon 6) za pomocą filmów w technologii 360°, rejestrowanych przy pomocy drona. Filmy nagrane w ramach projektu prezentować mają najważniejsze pod kątem kulturowym, edukacyjnym i turystycznym lokalizacje z obrębie rejonu.
Zgłoszono też pomysł pod nazwą „Pij, Warszawo”. Projekt obejmuje ustawienie na ulicach dzielnicy kranów lub źródełek z wodą pitną podłączonych do miejskiej sieci wodociągowej. Jest to kontynuacja i rozwinięcie projektu zgłoszonego w poprzedniej edycji budżetu w Śródmieściu.
Jak prace nad budżetem partycypacyjnym będą przebiegały dalej? Rozpoczęła się weryfikacja złożonych projektów. Urzędnicy będą kontaktować się z autorami w celu uzupełnienia braków. Weryfikacja potrwa do 8 maja.Kolejnym bardzo ważnym krokiem będą dyskusje na temat złożonych projektów. Swoje przemyślenia będzie można przekazać na otwartych spotkaniach autorów z mieszkańcami oraz urzędnikami, które zaczną się 1 marca i potrwają do soboty 18 marca. Daty spotkań będzie można znaleźć na stronach dzielnic oraz na stronie www.twojbudzet.um.warszawa.pl.
Decyzję o tym, które projekty zostaną zrealizowane w kolejnym roku budżetowym, mieszkańcy Warszawy podejmą w drugiej połowie czerwca podczas głosowania.