NOC. Grupa Teatralna APGEF, Paryż, FRANCJA
NOC. Grupa Teatralna APGEF, Paryż, FRANCJA

Autorski festiwal teatralny Sylwestra Biragi inspirowany emocjami związanymi z europejskimi podróżami, podczas których reżyser Teatru Druga Strefa spotykał się z artystami i twórcami świata kultury.

Tegoroczna edycja będzie trzecią z kolei, a zgodnie z festiwalową tradycją na scenie pojawią się uczestnicy ubiegłorocznych spotkań oraz wykonawcy, którzy zaprezentują się przed warszawską publicznością po raz pierwszy.

W tym roku będzie to Theater Zentrifuge e.V. STUDIO 2 z Berlina, który pokaże nam spektakl pod tytułem „KKAAFFKKAA… wyobraziłe(a)ś mnie sobie inaczej…”. Po raz szósty na scenie Teatru Druga Strefa, a po raz drugi w ramach festiwalu, pokaże się DIVADLO KONTRA ze Słowacji, tym razem ze spektaklem „BABY REINDEER”. Trzeci raz wystąpi Mangrova Teatro z Turynu, który zaprezentuje premierę pod tytułem „TERESKA K”, a po raz drugi Polski Teatr z Wilna ze swoim najnowszym przedstawieniem „MUSZĘ? MOGĘ!”. Do grona naszych stałych gości możemy również zaliczyć paryską grupę teatralną APGEF, którą tym razem zobaczymy podczas przedstawienia pod tytułem „NOC”.

Nadrzędnym elementem łączącym zaproszonych twórców jest to, że są oni Polakami tworzącymi i pracującymi na co dzień poza granicami kraju.

Znajdziemy tu młodych emigrantów, artystów urodzonych poza Polską oraz przedstawicieli pokolenia „Solidarności”, którzy opuszczali ojczyznę z politycznych motywacji, a niekiedy konieczności.

Cenną wartością festiwalu jest prezentacja spektakli przygotowywanych i granych przez aktorów zawodowych współpracujących z pasjonatami aktorstwa i teatru. Powstały w ten sposób efekt świeżości, pasji i zaangażowania wyróżnia nasz festiwal spośród innych inicjatyw tego typu.

Sylwester Biraga, pytany o najważniejszy cel swojego przedsięwzięcia, mówi:

Realizując nasz mini festiwal, chcemy pokazać rolę ośrodków emigracyjnych w promowaniu polskiej kultury oraz zbudować sieć efektywnych kontaktów zapewniających artystom na emigracji trwałą więź z krajem i jego kulturą.

Festiwal rozpocznie się 6 lipca prezentacją spektaklu BABY REINDEER, a zostanie zamknięty 14 lipca premierową prezentacją spektaklu TERESKA K., który polska publiczność będzie mogła obejrzeć jako pierwsza.

Bilety można zakupić na stronie internetowej Teatru Druga Strefa na każde z wydarzeń indywidualnie lub wybrać karnet na cały festiwal, co pozwoli zaoszczędzić ponad 120  złotych. Zainteresowanych zakupem karnetów prosimy o kontakt mailowy na adres: billety@teatrdrugastrefa.pl

Polacy robią teatr plakat festiwalu 2022
plakat festiwalu 2022

Program

6 lipca, środa, godzina 20.00

BABY REINDEER | DIVADLO KONTRA, Nowa Wieś Spiska, SŁOWACJA

Najlepszy teatr niezależny ze Słowacji – ponownie w Warszawie!

Divadlo Kontra - Baby reindeer
Baby reindeer

Spektakl zrealizowany na podstawie historii z życia pisarza i komika – Richarda Gadda. Jest to o opowieść o mrocznej i wręcz nienormalnej relacji autora z jego stalkerką. Jest to przypowieść o tym, jak czuje się prześladowany człowiek. A wszystko zaczyna się bardzo niewinnie…

Richard Gadd, utytułowany komik, po jednym ze swoich występów oferuje nieznajomej darmową filiżankę herbaty. Jeden akt dobroci zamienia się w sześć lat udręki. Mrożąca krew w żyłach, osobista relacja o przemocy, urojeniach i obsesji. Od niektórych  wielbicielek nie można się uwolnić!

 • Reżyseria: Klaudyna Rozhin
 • Autor: Richard Gadd
 • Wykonanie: Peter Čižmár
 • Premiera: 30 listopada 2021 (Divadlo Kontra w Nowej Wsi Spiskiej).
 • Czas trwania spektaklu: 60 minut (przedstawienie grane w języku słowackim).

Spektakl dla widzów powyżej 15. roku życia.

8 lipca, piątek, godzina 20.00

MUSZĘ? MOGĘ! | Polski Teatr w Wilnie, Wilno LITWA

Spektakl stworzony przez kobiety, o kobietach dla kobiet (i nie tylko).

Polski Teatr w Wilnie - Muszę? Mogę

Spotkanie w poczekalni dworca kolejowego, pozwala bohaterkom spektaklu na wzajemnie poznanie się, co w niespodziewany sposób odkrywa przed nimi same siebie. Przez własne doświadczenie i osobiste poglądy na świat próbują uchwycić główny wątek kobiecości.

Z jakimi zmaganiami spotykają się kobiety na co dzień? Jaki ślad pozostawia wizerunek dziewczynki-kobiety narzucony przez społeczeństwo? Poprzez autorefleksje nad tematem kobiecości, nasze bohaterki spróbują pokazać swój stosunek do własnego ciała oraz odniosą się towarzyszących im w życiu opinii, wymagań i toksycznych relacji.

Tracąc wiarę na lepsze życie, myśląc, że nie ma dla ciebie ratunku, pamiętaj, że drzemie w tobie ukryta siła, która zdolna jest pokonać wszystko, co stoi na twojej drodze. Pokaz tej siły zobaczysz podczas tego niezwykłego spektaklu, który został stworzony przez kobiety, nie tylko dla kobiet.

 • Reżyseria: Bożena Sosnowska
 • Muzyka: Ernest Tylingo
 • Scenariusz na podstawie tekstów A. Kosteckiej, M. Żukowskiej, O. Fallaci, M. Spolsky, K. Zwolskiej-Płusy
 • Obsada: Gabriela Błażewicz, Aleta Kostecka, Katarzyna Kuczyńska, Maria Żukowska
 • Premiera:  17 czerwca 2022  Klasztor Franciszkanów w Wilnie.
 • Czas trwania spektaklu: 60 minut

Spektakl dla widzów powyżej 15. roku życia.

10 lipca, niedziela, godzina 17.00 oraz 20.00

NOC | Grupa Teatralna APGEF, Paryż, FRANCJA

Spektakl na podstawie tekstu Andrzeja Stasiuka.
Andrzej Stasiuk:

To nie jest sztuka, to jest zbiór tekstów do śpiewania, do recytacji […] Nie ma też wyraźnie zaznaczonych postaci poza Duszą, Trupem Złodzieja i Jubilerem. Nie mam pojęcia, ilu jest lekarzy, ile kobiet, babek w chórach, ilu złodziei – kumpli tego zabitego. Dla mnie są to głosy w ciemnościach, ciemnościach nocy.

NOC. Grupa Teatralna APGEF, Paryż
Grupa Teatralna APGEF, Paryż

Rzecz dzieje się nocą. Pośród głosów w ciemnościach, głosów starożytnego chóru, głosów babek, które wspominają wojnę, głosów bandziorów i pieśni dziewcząt, wyjących psów i gdakających kur… Niemiecki jubiler strzela w plecy polskiemu złodziejowi i dostaje zawału serca. Budzi się na stole operacyjnym w niemieckim szpitalu i zgadza się na transplantację serca dopiero wtedy, gdy dowiaduje się, że polski dawca studiował germanistykę…

Jak na tragifarsę przystało, Stasiuk przeplata w swoim tekście motywy tragiczne z groteskowymi, a adaptacja teatralna, którą zobaczymy, podkreśla absurdalny charakter uprzedzeń i stereotypów oraz wzajemnego niezrozumienia.

 • Reżyseria, adaptacja i warsztaty teatralne: Maja Saraczyńska
 • Obsada: Katarzyna Cieplińska, Karolina Kozłowski, Zofia Lehoussu, Rafał Osuwniak, Michał Puczek, Barbara Szpakowska, Ewa Szpakowska, Anna Wnękowicz, Magdalena Zelewska oraz Jacek Jendrej i Dorian Czapla
 • Premiera: 26 czerwca 2022 Teatr Le Passage vers les Etoiles w Paryżu
 • Czas trwania spektaklu: 90 minut.

Spektakl dla widzów powyżej 15. roku życia.

12 lipca, wtorek, godzina 20.00

KKAAFFKKAA… wyobraziłe(a)ś mnie sobie inaczej… | Theater Zentrifuge e.V. STUDIO 2, Berlin, NIEMCY

Muzyczno-choreograficzna kompozycja sceniczna o Franzu Kafce.

KKAAFFKKAA… wyobraziłe(a)ś mnie sobie inaczej... | Theater Zentrifuge e.V. STUDIO 2, Berlin,
Theater Zentrifuge e.V. STUDIO 2, Berlin,

Sekwencja poetyckich, onirycznych i groteskowych obrazów, które próbują odsłonić dręczące Kafkę konflikty życiowe (pisanie, ojciec, kobiety) i jego wewnętrzny świat. Franza gra trzech aktorów, którym towarzyszą postaci ojca Hermanna Kafki, matki Julii Löwe.

Na scenie zobaczymy również ważne dla Kafki kobiety: Milenę Jesenską, Felice Bauer i pewną tajemniczą dziewczynę, wziętą z opowiadania „Opis walki”.  Franz, „bardziej obcy niż obcy”, jak sam siebie nazywa, porusza się  chwiejnie w labiryncie życia. Ta forma ruchu egzystencjalnej niepewności  wyznacza rytm inscenizacji, opartej na motywach i obrazach z jego opowiadań, listów i dzienników. Groteska, absurd, tragedia i komizm, magia i tajemnica mieszają się ze sobą i wzajemnie przenikają. Dramaturgia podąża za anarchią zapisków z dziennika Kafki, za płynnością wspomnień i logiką snów: wewnętrzne i zewnętrzne poziomy rzeczywistości przeplatają się, a jej budulcem są pauzy, załamania, powtórzenia, odwrócenia i metamorfozy. Choreografia próbuje wyrazić to, co niewypowiedziane.

Spektakl zajął 3. miejsce w rankingu 10. najlepszych inscenizacji w Berlinie 2017 roku.

 • Tytuł oryginalny: KKAAFFKKAA… du hast mich dir anders vorgestellt…
 • Reżyseria, dramaturgia, choreografia: Katarzyna Makowska-Schumacher
 • Scenografia: Andre Putzmann
 • Muzyka (na żywo pianino I akordeon): Bardo Henning
 • Muzyka: Golden Ratio
 • Światło: Juri Rendler
 • Obsada:
  K1: Philipp-Manuel Bodner,
  K2: Sonnhild Trujillo,
  K3: Orlando Schiavone,
  Milena Jesenska: Leonie Tillman-Mihm, Felice Bauer
  Dziewczyna: Hannah Prasse,
  Ojciec Franza-Hermann Kafka: Klaus Haenscheid,
  Matka Franza-Julie Kafka: Martha Freier,
  Głos Kafki z offu: Elias Arens
 • Premiera: 2017 (Theater unterm Dach Berlin).
 • Czas trwania spektaklu: 60 minut (przedstawienie w języku niemieckim z tłumaczeniem symultanicznym na język polski).

Spektakl dla widzów powyżej 15. roku życia.

14 lipca, czwartek, godzina 20.00 – PREMIERA

TERESKA K. | Mangrova Teatro, Turyn, WŁOCHY

TERESKA K. | Mangrova Teatro, Turyn, WŁOCHY
Mangrova Teatro, Turyn, WŁOCHY

Kolejka za chlebem, kolejka za mięsem, kolejka za papierem toaletowym. Szary człowiek stoi za drugim szarym człowiekiem. Zakupy pierwszej potrzeby, a czasem wymarzony cel, na który odkładałeś miesiącami, czekają daleko za zakrętem ulicy. Codzienność w PRL, której nikt nie wspomina z sentymentem. Staliśmy tak jeden za drugim, smutni, zmęczeni, bez nadziei na lepszą przyszłość, bez marzeń.

Tereska K. była inna.
Wiedziała, że gdzieś tam jest lepszy świat, w którym ludzie są weseli, sklepy pełne towarów, a ulice wypełniają radosne okrzyki dzieci spacerujących w kolorowych, pięknych ubrankach. Tereska K. marzyła i nie traciła nadziei, że kiedyś ten świat zobaczy, że będzie szczęśliwa, że spełni swoje marzenia.

Przyszła Solidarność, która po raz pierwszy przyniosła realną szansę na zmianę i ucieczkę od zatęchłego socjalizmu. Tereska K. nie rozumiała tych politycznych przepychanek i zawiłości, to był świat dorosłych. Pewnego szarego październikowego wieczora wszystko się zmieniło. Nastąpił cud, który przewartościował myślenie całego umęczonego narodu, a Teresce K. dał cel, do którego będzie teraz dążyć ze wszystkich sił, o którym będzie marzyć z całego, dziecięcego serca. Największym marzeniem Tereski K. jest od dzisiaj wyjazd do Rzymu, aby spotkać i dotknąć Papieża Polaka. Marzy, aby otrzymać błogosławieństwo od samego Jana Pawła II.

Mangrova Teatro przeniesie nas do realiów PRL, gdzie proste dzisiaj marzenie dziecka o zagranicznym wyjeździe i spotkaniu swojego „idola” było prawdziwym wyzwaniem. Poznamy tajemnice Tereski K. zdradzane podczas sesji z psychoterapeutą. Poznamy jej miłosne zauroczenia oraz prześledzimy drogę do spełnienia jej największego, życiowego marzenia. Celem autorów nie będzie jednakże pokazanie nam żmudnego zbierania pieniędzy na wyjazd czy zmagań w biurze paszportowym. Historia Tereski K. będzie próbą odpowiedzi na pytanie co pozostało dzisiaj w sercach Polaków z nauk i kultu Jana Pawła II. Czy poza setkami pomników, portretów i relikwii znajdziemy w sercach Polaków miłość do polskiego papieża, którą zobaczymy w Teresce K.? Co pozostało z tamtej nadziei i szalonego wręcz entuzjazmu? Na te pytania będziemy wspólnie szukać odpowiedzi…

 • Scenariusz, reżyseria i wykonanie: Beata Dudek i Davide Capostagno
 • Premiera:  14 lipca 2022 Teatr Druga Strefa
 • Czas trwania spektaklu: 60 minut

Spektakl dla widzów powyżej 15. roku życia.