Ile koncertów w trakcie Powstania Warszawskiego zaśpiewał Mieczysław Fogg? Co pod nosem nuci warszawska syrenka? Jak wyglądała legendarna sanitariuszka „Małgorzatka”? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań przyniesie wystawa o piosenkach powstańczych „Głośniejsze od bomb”, która 30 lipca pojawi się na ogrodzeniu Parku Dreszera.

Przed nami 69. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Z tej okazji Urząd Dzielnicy Mokotów, Muzeum Powstania Warszawskiego oraz studio Oneshot Design przygotowały wyjątkową wystawę.

– Tematyka powstańcza jest szczególnie bliska sercom warszawiaków. W ubiegłych latach badano rozmaite aspekty powstania. Doszliśmy do wniosku, że bardzo rzadko poruszany był temat muzyki, która zagrzewała powstańców do walki. Na pozór wszyscy ją znają, ale mało kto wie, jak powstała i czyjego jest autorstwa. Tak pojawił się pomysł na naszą wystawę – mówi Łukasz Prokop ze studia Oneshot Design.

Historia zawarta w piosenkach Powstania Warszawskiego to opowieść o 63 dniach heroicznej walki – ogromnych nadziejach, spontanicznym wybuchu wolności, młodzieńczej samotności i goryczy porażki. Okazuje się, że wiele popularnych piosenek było związanych z Mokotowem. Działo się tak za sprawą autorów słów, kompozytorów melodii, czy też ze względu na miejsce ich powstania.

Autorzy wystawy przy projektowaniu ekspozycji wykorzystali technologię kodów QR, dzięki czemu każdy właściciel smartfona będzie miał możliwość przesłuchania opisywanych utworów.

– Czym byłaby wystawa o muzyce bez samej muzyki? Dlatego też podczas prac projektowych zdecydowaliśmy się umieścić na planszach wystawowych kody, które po zeskanowaniu przekierują telefon do konkretnej piosenki – mówi Piotr Margas, współautor ekspozycji.

Wernisaż wystawy „Głośniejsze od bomb” odbędzie się we wtorek 30 lipca w plenerowej galerii Służewskiego Domu Kultury „Po Prostu” (ogrodzenie Parku Dreszera od strony ulicy Puławskiej). Wystawę będzie można oglądać do 30 września.